انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 239, ویژه شهریور تا آبان ماه 97 منتشر شد. چهارشنبه  ٢٨/٠٩/١٣٩٧ ساعت ١٤:٤٥

   
انجمن انفورماتیک ایران با همکاری سازمان مدیریت صنعتی برگزار می نماید:

سخنرانی علمی آذر‌ماه

مدیریت فرایند کسب و کار (BPM)

سخنران : آقای دکتر زاهد شیخ‌الاسلامی
زمان: سه‌شنبه 27/09/86 ساعت 16:30
مکان: خیابان ولیعصر ـ نبش جام‌جم - سازمان مدیریت صنعتی ـ آمفی‌تئاتر ساختمان آموزش
 
         
 
چکیده سخنرانی
خودکار‌سازی و استاندارد کردن فرایندها در سازمان‌های بزرگ به دستیابی اهداف راهبردی کسب وکار نظیر کاهش هزینه کل مالکیت، کنترل ریسک وحفاظت از مالکیت‌های ذهنی منجر می‌گردد. مدیریت فرایند کسب وکار (BPM) یک فناوری نوظهور است که هدفش ارائه راه‌حل‌های نرم‌افزاری برای دستیابی به خودکار‌سازی و استاندارد کردن فرایندها می‌باشد. BPM به‌خاطر قابلیتی که در کاهش عمده فاصله بین اهداف راهبردی کسب و کار شرکت و پیاده‌سازی راه‌حل‌های نرم‌افزاری دارد، با تولید و به‌کار اندازی سنتی نرم‌افزار در سازمان‌های بزرگ متفاوت است. BPM سکّویی برای مدل‌سازی، اجرا و پایش فراروند‌ها ارائه می‌کند که برروی آن فرایندهای عمودی سازمانی مانند مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت منابع سازمان (ERP)، مدیریت زنجیره تولید (SCM) و غیره قابل بنا کردن است. بدین جهت، BPM در مقایسه با راه‌حل‌های عمودی فعلی (مثل SCM ,ERP ,CRM)، مدل و الگوی برتری است زیرا سازمان را قادر می‌سازد که خودکارسازی و استانداردسازی فرایندها رادر داخل محدوده‌های مختلف سازمان پیاده‌سازی کند. در این سخنرانی راجع‌به این فناوری تازه و کاربردهای آن صحبت خواهد شد.

درباره سخنران
آقای دکتر زاهد شیخ‌الاسلامی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری مهندسی مکانیک را از دانشگاه آیوا (1985) دریافت کرده‌اند. ایشان درحال‌حاضر در آستانه دریافت یک مدرک دکتری دیگر در مطالعات سیاسی و علوم اجتماعی هستند و موضوع تز دکتری ایشان رشد و زوال در سازمان‌های دانش بنیاد است.
آقای دکتر شیخ‌الاسلامی از سال 1985 به فعالیت حرفه‌ای پرداخته و در سال 1993 به مدیر عاملی شرکت Flomerics رسیدند. ایشان در سال 2000 وبگاه اطلاع‌رسانی CoolingZone را راه‌اندازی نموده‌اند که هم‌اکنون بیش از 12000 نفر در آن عضو هستند. آقای دکتر شیخ‌الاسلامی از سال 2004 تا 2006 نایب رئیس شرکت Mikros تکنولوژی و از آن موقع تا کنون مدیر مؤسسه Project- Based Learning در دانشگاه ایالتی پلی‌تکنیک کالیفرنیا هستند. این مؤسسه به تهیه برنامه‌های راهبردی برای مؤسسات و تعریف راهبردهای ارتباطی با صنعت می‌پردازد. ایشان به فناوری وب و فناوری اطلاعات تسلط کامل داشته و تا کنون دوره‌های مختلفی را در زمینه تفکر سیستمی برگزار کرده‌اند.
آقای دکتر شیخ‌الاسلامی یکی از بنیانگذاران و رئیس انجمن دانشگاهیان دانشگاه صنعتی شریف با بیش از 2300 عضو در سراسر جهان بوده‌اند.