انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 238, ویژه خرداد و تیر ماه 97 منتشر شد. دوشنبه  ٣٠/٠٧/١٣٩٧ ساعت ١٧:٥٩

   
گروه تخصصی ERP انجمن انفورماتیک ایران برگزار می‌کند:

مراحل پیاده‌سازی راه‌حل
برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP)

سخنران: خانم مهندس فروغ فرشید‌فر
زمان: ‌یکشنبه 14/11/86 ساعت 16:30
مکان: آمفی تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران - خیابان حافظ شمالی - نبش زرتشت
 
         
 
چکیده سخنرانی
گسترش و پیشرفت روز‌افزون سیستم‌های فناوری اطلاعات در فرایند‌های تجاری کسب و کار و نیز اهمیت و مزایای ناشی از به‌کار‌گیری چنین سیستم‌هایی در سازمان‌ها بر هیچکس پوشیده نیست. در این بین با توجه به نقش و جایگاه حیاتی منابع و سرمایه‌های هر سازمان در پیشرفت، موفقیت و ادامه حیات آن‌ها، نگرش و حرکت به سمت برنامه‌ریزی بهتر و مؤثر‌تر منابع سازمان از مقبولیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. در کشور ما نیز در حال‌حاضر این نگرش و ابزار دستیابی به آن (ERP) طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما نکته مهم در این مقوله نوع این حرکت و رهیافت به آن می‌باشد که بایستی کاملاً آگاهانه و با برنامه صورت پذیرد. آنچه مسلم است، سازمان‌های بزرگ جهت ایجاد تغییرات اساسی در عملکرد و رویکرد خود به منظور تطبیق با نیاز‌های متغیر و در حال توسعه مشتریان و حفظ موقعیت برتر در بازار مصرف نیازمند دو عامل زیر می‌باشند:

1) یک رویکرد کاملاً یکپارچه از چهار جنبه: استراتژی، فرآیند، نیروی انسانی و زیر‌ساخت (تکنولوژی)
2) تعریف یک هدف واحد در نحوه دستیابی به منافع تجاری و تبیین نحوه حصول به آن که مستلزم این‌است که در جهت دستیابی به اهداف برنامه‌ای تعیین شده برای نیل به نیاز‌های کسب و کار و جنبه‌های چهارگانه فوق به صورت همگرا، همزمان و همراستا سازماندهی و مدیریت شوند.

بنابراین در جهت حصول به راه‌حل مناسب برنامه‌ریزی منابع سازمان، می‌بایست چهار جنبه ذکر شده مدنظر قرار گرفته و بهبود و اصلاح را در هر چهار بعد ذکر شده و با در نظر گرفتن شرایط و محدودیت‌های موجود اعمال گردد. در این سخنرانی پس از ذکر مراحل مورد نیاز و نحوه به‌کار‌گیری یک راه‌حل ERP در سازمان‌ها در یک استراتژی خلاف ریسک، در‌خصوص مرحله پیاده‌سازی که یکی‌از مهمترین مراحل در پروژه‌های ERP می‌باشد و قدم‌هایی که به‌صورت استاندارد در این مرحله می‌بایست طی شوند، صحبت خواهد شد.


درباره سخنران
خانم مهندس فروغ فرشید‌فر کارشناس ارشد مهندسی صنایع و دارای بیش‌از 10 سال سابقه فعالیت‌های علمی و عملیاتی در حوزه مدیریت فرایند‌های تجاری سازمان، ERP و سایر راه‌حل‌ها در حوزه سیستم‌های پیشرفته می‌باشند. ایشان دبیر کمیته ERP شورای عالی انفورماتیک می‌باشند و تا کنون دوره‌ها و سمینار‌های آموزشی متعددی در‌خصوص مبحث ERP در کنفرانس‌ها، انجمن‌ها و یا اختصاصی جهت سازمان‌های متقاضی برگزار نموده‌اند. در حال‌حاضر ایشان مدیر سیستم‌های پیشرفته شرکت گسترش انفورماتیک ایران (تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) می‌باشند.