انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٧:٣٠

   
١٥/٠٨/١٣٨٧
جلسه گروه نرم‌افزار آبان‌ماه 87  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : رفع مشکل فارسی‌نویسی در نرم‌افزار Flash  
     
 
جلسه گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن در تاريخ 15/8/87 در محل آمفی‌تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و در حضور اعضای گروه و ساير علاقه‌مندان برگزار شد.
در ابتدای اين جلسه آقای مهندس علی پروينی، سرپرست گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن، مختصری درباره فعاليت‌های گروه و دعوت از اعضاء برای مشارکت هر چه بيشتر سخن گفت و سپس از آقای سهيل مظاهری برای ايراد سخنرانی دعوت کرد. موضوع سخنرانی «رفع مشکل فارسی‌نويسی در نرم‌افزار Flash» بود.
آقای مظاهری در ابتدای سخنان خود گفت در فضای امروز فناوری اطلاعات که سرعت توسعه و پيشرفت در ابعاد مختلف اين فناوری اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار و ارتباطات به‌گونه‌ای باور نکردنی افزايش يافته است، استفاده از دستاوردهای جديد به زبان فارسی با توجه به محدوديت‌های گوناگون که در اين خصوص وجود دارد، مستلزم تلاش برای همسان‌سازی و کاربردی نمودن تازه‌های فناوری مزبور در محيط‌های فارسی می‌باشد. وی سپس به نرم‌افزار فلش (Adobe Flash) به عنوان يکی‌از اين فرآورده‌ها که کاربرد قابل توجهی در زمينه عرضه ترکيبی از متن، تصوير و کليپ‌های کوتاه در قالب فايلی با حجم کم برای ارائه در صفحات اينترنت دارد اشاره کرد و افزود: مشکلات فارسی نمودن محتوا و موارد قابل عرضه از طريق نرم‌افزار فلش از مواردی است که مورد توجه عده‌ای از کاربران، بخصوص طراحان صفحات وب قرار گرفته است و هريک به‌گونه‌ای تلاش نموده‌اند اين کمبود را برطرف سازند.
آقای مظاهری در ادامه سخنرانی خود به تفصيل به معرفی مشکلات نرم‌افزار فلش در زمينه کار با متون فارسی و بررسی روش‌های موجود برای رفع اين مشکل و نقاط ضعف هريک از اين روش‌ها پرداخت.
آنگاه آقای مظاهری به معرفی مؤلفه‌ای که خود برای رفع اين مشکل به عنوان يک راه‌حل جديد طراحی و پياده‌سازی نموده است و PTC نام دارد پرداخت و ضمن مقايسه اين مؤلفه با ساير روش‌های موجود، چشم‌انداز کاربرد نرم‌افزار فلش با استفاده از اين مؤلفه را مورد بررسی قرار داد.
در پايان اين سخنرانی که با استقبال خوبی از سوی حاضران روبرو گشت به پرسش‌های به‌عمل آمده درباره موضوعات مورد بحث پاسخ داده شد.
انجمن انفورماتيک ايران بدين‌وسيله از آقای سهيل مظاهری، دانشجوی رشته علوم کامپيوتر دانشگاه تهران و همکاری بخش آموزش الکترونيک شرکت مرکز گسترش و فناوری اطلاعات (مگفا) به‌خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری اين سخنرانی و نيز مديريت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به‌خاطر دراختيار گذاشتن محل سخنرانی صميمانه قدردانی می‌نمايد.
لازم به ذکر است که اسلايدهای اين سخنرانی از طريق وبگاه انجمن (www.isi.org.ir) در اختيار علاقه‌مندان قرار دارد.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها