انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٦:٥٦

   
٢٧/١٠/١٣٨٥
سخنرانی علمی دی‌ماه 85  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : Semantic Web  
     
 
سخنرانی علمی دی ماه انجمن در تاریخ 27/10/85 در حضور عدّه زیادی از اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان در محل آمفی‌تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد. سخنران این جلسه، آقای دکتر حسن ابوالحسنی، استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، و موضوع سخنرانی وی وب معنایی (Semantic Web) بود.
آقای دکتر ابوالحسنی در ابتدای سخنان خود به مروری بر نحوه کارکرد و محدودیت‌های وب در حال حاضر پرداخت و به مشکلات آن اشاره نمود. وی سپس وب معنایی را گسترش جدیدی بر وب فعلی که می‌توان آن را وب نحوی (Syntactic Web) نامید دانست که به‌وسیله مخترع وب، آقای تیم برنرزلی و همکارانش در کنسرسیوم جهانی وب پیشنهاد شده است. هدف از وب معنایی، هوشمندسازی وب به‌گونه‌ای است که اطلاعات نه تنها برای انسان‌ها بلکه برای ماشین‌ها نیز قابل فهم و پردازش باشند. برای دستیابی به این هدف‌ها، تحقیقات دانشگاهی و توسعه‌های صنعتی زیادی در چند سال اخیر انجام شده و در حال گسترش است.
آقای دکتر ابوالحسنی آن‌گاه به تفصیل به معرفی و بررسی وب معنایی و جایگاه و اهمیت آن پرداخت و معماری پیشنهادی کنسرسیوم جهانی وب را مورد بررسی قرار داد. وی سپس هر یک از لایه‌های این معماری را به اختصار مورد بحث قرار داد و مسائل مطرح در آن‌ها، کاربردها و ابزار مربوط را تشریح نمود.
آقای دکتر ابوالحسنی در ادامه، دو حوزه کاربردی مشخص در وب معنایی را مورد بررسی بیشتر قرار داد: جویشگرهای معنایی و وب‌سرویس‌های معنایی. وی با بیان این که جستجو یکی از پرکاربردترین استفاده‌ها در وب است، جویشگرهای معنایی را یکی از هدف‌های مهم وب معنایی دانست و به کارهای انجام شده در این زمینه اشاره کرد. چند جویشگر معنایی از جمله Swoogle.com نیز به حاضران معرفی گردید. در ادامه، وب‌سرویس‌های معنایی نیز به‌عنوان یکی از عناصر مهم وب معنایی معرفی گردید و کارهای پژوهشی انجام شده در این زمینه مورد بحث قرار گرفت.
در خاتمه این سخنرانی که با استقبال بسیار زیادی از سوی حاضران روبرو گشت به پرسش‌های به عمل آمده پاسخ داده شد.
انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای دکتر حسن ابوالحسنی به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به‌خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری سخنرانی صمیمانه قدردانی می‌نماید.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها