انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٧:١٤

   
١٥/١٠/١٣٨٧
جلسه گروه شبکه دی‌ماه 87  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : معرفی شبکه‌های سنسور  
     
 
جلسه گروه تخصصی شبکه انجمن در تاریخ 15/10/1387 در محل آمفی‌تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و در حضور اعضای گروه و عده‌ای دیگر از علاقه‌مندان برگزار شد. در این جلسه ابتدا آقای مهندس اهری‌لاحق سرپرست گروه تخصصی شبکه انجمن با اعلام این‌که یکسال از تأسیس این گروه تخصصی در انجمن می‌گذرد به مرور فعالیت‌های انجام شده ظرف سال گذشته پرداخت و از اعضای گروه برای همکاری بیشتر دعوت به‌عمل آورد. وی همچنین از راه‌اندازی گروه ISI-NETWORK در گوگل برای تبادل نظر و انتقال اطلاعات بین اعضای این گروه خبر داد.
سخنران اصلی این جلسه گروه تخصصی شبکه انجمن، آقای ابراهیم مهدی‌پور، دانشجوی دوره دکتری کامپیوتر در دانشگاه آزاد و موضوع سخنرانی وی «معرفی شبکه‌های سنجه‌ای (Sensor)» بود. آقای مهدی‌پور ابتدا به تعریف شبکه سنجه‌ای به عنوان یکی از جدیدترین فناوری‌های مطرح شده در شبکه‌های بیسیم و رشد آن در سال‌های اخیر پرداخت و تفاوت‌های آن‌را با شبکه‌های خاص منظوره دیگر برشمرد. آنگاه قابلیت‌های شبکه‌های سنجه‌ای در سه محور: سنجش، رایانش و ارتباطات مورد بررسی قرار گرفت.
آقای مهدی‌پور در ادامه سخنان خود به معرفی کاربردهای شبکه‌های سنجه‌ای در زمینه‌های نظامی، محیطی، بهداشتی، خانگی و تجاری پرداخت و نمونه‌هایی از هریک را معرفی کرد. وی عوامل مؤثر در طراحی شبکه‌های سنجه‌ای را تحمل خرابی، هزینه تولید، مقیاس‌پذیری، توپولوژی شبکه، محیط، رسانه ارتباطی، توان مصرفی و امنیت عنوان نمود.
آقای مهدی‌پور آنگاه به تفصیل معماری شبکه‌های سنجه‌ای را مورد بررسی قرار داد و در خاتمه به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت.
انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای ابراهیم مهدی‌پور به‌خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به‌خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌نماید.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها