انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٦:٥٣

   
٢٨/٠٥/١٣٨٨
سخنرانی علمی مردادماه 88  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : آزمون پذیرش برای نرم افزارهای تولید شده توسط پیمانكاران  
     
 
سخنرانی علمی ماهانه انجمن که در آخرین چهارشنبه هر ماه برگزار می‌شود در تاریخ 28/5/88 در محل آمفی‌تئاتر مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد. سخنران این جلسه آقای شاهین انتصاری و موضوع سخنرانی وی «آزمون پذیرش برای نرم‌افزارهای تولید شده توسط پیمانکاران» بود.
آقای انتصاری در ابتدای سخنان خود به ذکر این نکته پرداخت که تنوع روش‌ها، ‌تعدٌد ابزارهای مورد استفاده در انجام ازمون، پیچیدگی در تعریف رویه‌ها و نحوه استفاده از روش‌های کارآمد در آزمون نرم افزار از یک ‌سو، و پیاده‌سازی همزمان فرایند آزمون با توسعه نرم‌افزار از سوی دیگر، آن را به یکی از چالش‌های پیش‌روی سازمان‌ها تبدیل کرده است. وی افزود: این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که مؤسساتی مانند بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، صنایع دارویی، بیمارستان‌ها و صنایع مختلف برای رفع نیازهای عملیاتی خود اقدام به برون‌سپاری پروژه‌های نرم‌افزاری خود می‌کنند و در این میان، یکی از مسائل اصلی پروژه‌های برون‌سپاری شده، نحوه مشخص کردن تعهدات پیمانکاران در اجرای آزمون‌های نرم‌افزار و نحوه تحویل‌گیری نرم‌افزارهای کاربردی می باشد.
بخش اصلی سخنرانی آقای انتصاری به بررسی موضوعات زیر اختصاص داشت:
- اختلاف بین نرم‌افزارهای تولید شده توسط پیمانکاران و سازمان‌های نرم‌افزاری
- اطمینان از مناسب بودن برنامه‌های آزمون پیمانکار
- اطمینان از مناسب بودن روش‌های طراحی آزمون پیمانکار
- اطمینان از مناسب بودن روش‌های اجرای آزمون پیمانکار
- ارزیابی گزارش‌های آزمون‌های انجام شده توسط پیمانکار
- اجرای آزمون پذیرش در زمان تحویل‌گیری نرم‌افزار توسط کارفرما
- اطمینان از انطباق نتایج آزمون‌های انجام شده توسط کارفرما و پیمانکار
- اطمینان از انتقال دانش مرتبط با انجام آزمون‌های غیرکارکردی توسط پیمانکار
- اطمینان از فرایند پشتیبانی، نگهداری و بهنگام‌رسانی نرم‌افزار توسط پیمانکار
در پایان این سخنرانی که با استقبال خوبی از سوی شرکت‌کنندگان روبرو شد به پرسش‌های به عمل آمده درباره موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد.
لازم به ذکر است که آقای شاهین انتصاری فارغ‌التحصیل رشته مدیریت از مدرسه بازرگانی لندن و نرم‌افزار از دانشگاه کالگری کانادا و دارای بیش از 15 سال سابقه فعالیت در زمینه تحلیل مدل‌های کسب‌وکار، تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری و اجرای فرایند آزمون و کنترل کیفیت نرم‌افزار است. انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای انتصاری به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی صمیمانه قدردانی می‌کند.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها