انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٦:٠٤

   
٢٨/١٠/١٣٨٨
جلسه گروه مدیریت پروژه دی‌88 (2)  
         
 
موضوع سخنرانی : بررسی چگونگی آغاز پروژه های فناوری اطلاعات  
     
 
دومین جلسه گروه تخصصی مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات انجمن در دی‌ماه در تاریخ 28/10/1388 از ساعت 16:30 تا 9 در محل سالن اجتماعات دانشگاه علامه طباطبایی و با حضور 50 نفر از علاقه‌مندان که از قبل برای شرکت در این جلسه ثبت‌نام کرده بودند، برگزار شد.
موضوع این جلسه، بررسی چگونگی آغاز پروژه‌های فناوری اطلاعات و سخنران این جلسه آقای مهندس ساسان نیکوکار، سرپرست گروه تخصصی مدیریت پروژه انجمن انفورماتیک ایران بود.
آقای مهندس نیکوکار در ابتدای سخنان خود با ذکر این که تجربه نشان داده است که بی‌‌توجهی به ریسک‌ها و تهدیدهای اجرایی پروژه‌های نرم‌افزاری و سطحی‌نگری در مورد مسائل و مشکلات خاص بالقوه در هر پروژه موجب می شود که ابتدا همه چیز ساده و قابل اجرا به‌نظر برسد و سپس به تدریج سختی‌ها و مشکلات بروز کند، گام اول در مواجهه با خطراتی که سازمان پروژه را تهدید می کند و فرایند تولید نرم‌افزار را دچار اشکال می سازد، شناسایی عوامل آن دانست و افزود: حداکثر قدرت پیش‌بینی خطرات وقتی حاصل می شود که ازشناسایی ریسک‌های موجود تا حدّ قابل قبولی اطمینان داشته و نتایج روش‌های آزموده را مستقیماً به‌کار گیریم.
آقای مهندس نیکوکار در ادامه به تفصیل به بررسی مراحل لازم برای شروع پروژه‌ها به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات پرداخت و فرایندهای لازم در مرحله آغازین پروژه از قبیل تدوین منشور پروژه و شناسایی ذینفعان را مورد بررسی قرار داد. بخش پایانی این سخنرانی به بحث و بررسی پیرامون نحوه آغاز پروژهدر سازمان‌های دولتی و خصوصی در ایران و ریسک‌ها و چالش‌های موجود اختصاص داشت.
لازم به ذکر است که محل برگزاری این سمینار از سوی کمیسیون انجمن‌های علمی کشور دراختیار انجمن قرار داده شده بود که بدین‌وسیله قدردانی می گردد.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها