انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٥:٥٦

   
٠٢/٠٣/١٣٨٦
سخنرانی علمی اردیبهشت‌ماه 86  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : مديريت محتوای چند رسانه ای: روشها و استانداردها  
     
 
سخنرانی علمی اردیبهشت‌ماه انجمن با یک هفته تأخیر به خاطر جابه‌جایی دفتر انجمن در تاریخ 2/3/1386 در سالن آمفی‌تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار‌شد. سخنران این جلسه آقای مهندس بابک طاهری و موضوع سخنرانی«مدیریت محتوای چندرسانه‌ای: روش‌ها و استانداردها» بود.
آقای مهندس طاهری در ابتدای سخنان خود با اشاره به این‌که با افزایش حجم اطلاعات دیجیتالی در سال‌های اخیر به‌ویژه اطلاعات دیداری – شنیداری و نفوذ گسترده دستگاه‌های چندرسانه‌ای در زندگی روزمره فرآیند مدیریت محتوای دیجیتال چند رسانه‌ای اهمیت فراوانی یافته‌است به ازدست‌دادن کارایی روش‌های قدیمی طبقه‌بندی و نمایه‌سازی مدیریت حجم عظیم اطلاعات چند رسانه‌ای اشاره کرد و افزود: «با توجه به اینکه جستجو و بازیابی اطلاعات دیداری - شنیداری هر روز بخش بزرگتری از نیروی کار را به‌خود اختصاص می‌دهد ابداع روش‌های نو و تدوین استاندارد در چند سال گذشته مورد توجه بیشتر قرار‌گرفته و پیشرفت شایانی نموده‌است.»
آقای مهندس طاهری در ادامه سخنرانی خود به معرفی استاندارد MPEG7 به‌عنوان استاندارد تشریح محتوای چند‌رسانه‌ای پرداخت. وی گفت ویرایش نخست این استاندارد در سال 2002 به‌تصویب گروه متخصصان تصاویر متحرک وابسته به سازمان جهانی استاندارد (ایزو) رسیده و از آن زمان به‌طور دائم در حال بازبینی و تکمیل است.
در پایان با ارائه مثالی از مرتب‌سازی تصاویر ثابت، پایه‌های نظری و دشواری‌های بازیابی محتوای دیداری- شنیداری تشریح گردید و نمونه اولیه یک برنامه بازیابی تصاویر ثابت معرفی شد.
در خاتمه این سخنرانی که با استقبال خوبی از سوی حاضران روبرو گشت به پرسش‌های به‌عمل‌آمده درباره موضوعات ارائه شده پاسخ داده‌شد.
لازم ‌به ‌ذکر است که آقای مهندس بابک طاهری کارشناس ارشد نرم‌افزار، سخت‌افزار و الکترونیک از دانشگاه صنعتی برلین است که از سال 1993 تا 1997 در انستیتو هاینریش هرتز برلین در زمینه تصویر‌پردازی دیجیتالی و از سال 1997 تا 2000 در مرکز تحقیقات کامپیوتری دانشگاه صنعتی برلین در زمینه امنیت شبکه‌های چند‌رسانه‌ای فعالیت داشته‌است. وی از سال 2000 تا 2005 کارمند علمی انستیتو ‌هاینریش ‌هرتز برلین بود و از سال 2005 تا 2007 در پروژه‌های مختلف از‌جمه همکاری با کارخانه ایرباس فعالیت نموده‌است. آقای مهندس طاهری هم‌اکنون مدیر‌عامل شرکت مهندسی پرند پردازش می‌باشد.
انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای مهندس بابک طاهری به‌خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به‌خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌نماید.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها