انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 255 مرداد و شهریور 1400 منتشر شد. شنبه  ٢٤/٠٧/١٤٠٠ ساعت ٠٦:٢٧

   
٣٠/٠٤/١٣٨٩
سخنرانی علمی تير‌ماه 89  
         
 
موضوع سخنرانی : معرفی استاندارد پیکره دانش تحلیل کسب و کار ویرایش 2 - BABOK® V2.0  
     
 
سخنرانی علمی تیرماه انجمن در تاریخ 30/4/89 در محل سالن آمفی تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد. سخنران این جلسه آقای مهندس ساسان نیکوکار، رئیس شعبه مؤسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) در ایران و مدیر گروه‌های تخصصی مدیریت پروژه و تحلیل کسب و کار انجمن انفورماتیک ایران بود. موضوع سخنرانی این جلسه، معرفی استاندارد پیکره دانش تحلیل کسب و کار، ویرایش 2 (BABOK, V2.0) بود.

آقای مهندس نیکوکار، در ابتدای سخنان خود، پیکره دانش تحلیل کسب و کار را به عنوان استانداردی برگرفته از مجموعه‌ای از علوم در حوزه تحلیل کسب و کار، به همراه تجارب ارزشمندی که استفاده از آن‌ها مورد پذیرش عموم تحلیل‌گران کسب و کار قرار گرفته است معرفی نمود. وی گفت: «این استاندارد توسط متخصصانی که آن را در پروژه‌ها و فعالیت‌های روزمره خود به کار برده‌اند نوشته شده و رشد یافته است. استاندارد BABOK بخش‌های مختلف دانش تحلیل کسب و کار، فعالیت‌های مرتبط با آن و وظایف و توانایی‌های مورد نیاز برای اجرای مؤثر در بحث تحلیل کسب و کار، فعالیت‌های مرتبط با آن و وظایف و توانایی‌های مورد نیاز برای اجرای مؤثر در بحث تحلیل کسب و کار را در قالب 6 حوزه دانش و یک بخش زیربنایی تشریح می‌کند. به کمک این استاندارد می‌توان مباحثی از قبیل تحلیل سازمانی، برنامه‌ریزی و مدیریت، استخراج، جمع‌آوری، مستندسازی و اعتبارسنجی نیازمندی‌های یک سازمان و پروژه‌های در حال اجرای آن را به همراه ارائه راه‌حل مناسب برای رفع نیازمندی‌ها با هدف دستیابی به اهداف تعیین شده، به صورت حرفه‌ای و علمی انجام داد و ریسک شکست پروژه‌های سازمانی را به ویژه در حوزه مدیریت محدوده و محتوای پروژه و شناخت و کسب رضایت‌مندی ذی‌نفعان کلیدی به حداقل رساند.»

آقای مهندس نیکوکار در ادامه سخنان خود به تفصیل به معرفی بخش‌های مختلف این استاندارد به همراه نحوه استفاده و موارد کاربرد آن پرداخت و در خاتمه به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت. این سخنرانی مورد استقبال زیادی از سوی حاضران قرار گرفت.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از آقای مهندس ساسان نیکوکار، به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌کند.

 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها