انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 254 خرداد و تیر 1400 منتشر شد. دوشنبه  ٢٩/٠٦/١٤٠٠ ساعت ٢١:٤٧
     
 

معماری سازمانی
www.isi-ea.ir

گروه «معماری سازمانی» از مجموعه گروه های تخصصی انجمن انفورماتیک ایران است که در ادامه اهداف، زمینه های تخصصی وشرح فعالیت های آن تشریح می شود.

گروه تخصصی معماری سازمانی (Enterprise Architecture)


مسئول گروه:

آقای رضا کرمی

دبیران گروه:

خانمها مژده محمدنیا، طاهره فرخی


مقدمه

از معماری سازمانی (Enterprise Architecture) تعاریف بسیاری ارائه شده است. به‌ صورت مختصر، معماری سازمانی عبارتست از مجموعه‌-ای به ‌هم‌پیوسته از مدل های توصیف‌ کننده جنبه‌ های یک سازمان. هم چنین به فرآیند جمع‌ آوری، تولید، تحلیل و طراحی این مدل ها هم معماری سازمانی اطلاق می‌شود.
معماری سازمانی که در اصل برای برنامه‌ریزی سیستم‌های اطلاعاتی در مقیاس سازمانی طراحی شده بود، به‌تدریج در حوزه‌های دیگر فناوری اطلاعات نیز به‌کار گرفته شده و امروزه حتی در زمینه‌ای فراتر از حوزه IT (به‌عنوان مثال برنامه‌ریزی استراتژیک سازمانی، بهبود و بازمهندسی فرآیندها، مدیریت تغییر و تحولات سازمانی و ...) نیز کاربرد دارد. همچنین کاربست این روش به‌عنوان یک فرآیند عمومی در همه سازمان‌های بزرگ و متوسط به‌رسمیت شناخته شده است.
«گروه تخصصی معماری سازمانی» انجمن انفورماتیک ایران به منظور گسترش مفاهیم، چارچوب‌ها، روش‌ها و اصول معماری سازمانی تشکیل شده است. ماموریت این گروه تخصصی، ایجاد هم‌ افزایی و افزایش سرمایه اجتماعی در بین فعالان و علاقه‌مندان به معماری سازمانی از طریق تولید، انتشار و اشتراک دانش به صورت جمعی است. هدف از تشکیل این گروه، شناسایی و گردآوری فعالان و علاقه مندان به پژوهش و کاربردهای معماری سازمانی، تولید، انتشار و اشتراک دانش تخصصی و محتوای ترویجی-آموزشی در این حوزه، و زمینه سازی برای ایجاد یک تشکل حرفه‌ای-تخصصی مستقل برای معماری سازمانی می‌باشد.الف) ماموریت

  • • ایجاد هم‌افزایی و افزایش سرمایه اجتماعی در بین فعالان و علاقه‌مندان به معماری سازمانی از طریق تولید، انتشار و اشتراک دانش به‌صورت جمعی در قالب یکی از گروه‌های تخصصی انجمن انفورماتیک ایران

ب) اهداف

  • شناسایی و گردآوری فعالان و علاقه‌مندان به پژوهش و کاربردهای معماری سازمانی
  • تولید، انتشار و اشتراک دانش تخصصی و محتوای ترویجی-آموزشی در حوزه معماری سازمانی
  • زمینه‌سازی برای ایجاد یک تشکل حرفه‌ای-تخصصی مستقل برای معماری سازمانی

ج) برنامه‌ها

1. فراخوان و جذب متقاضیان همکاری

2. تولید محتوا برای سایت انجمن (زیرسایت تخصصی گروه)

3. برگزاری وبینارهای ترویجی و تخصصی

4. مشارکت در انتشار ماهنامه انجمن

5. برگزاری گردهمایی‌های ادواری

6. طراحی و ارائه دوره‌های آموزشی تخصصی

حداقل 3 عنوان دوره آموزشی تخصصی در حوزه معماری سازمانی طراحی و به‌صورت حضوری یا برخط برگزار خواهد شد.

از کليه علاقه مندان به ھمکاری با این گروه در ھریک از شاخه ھای فوق تقاضا می شود رزومه خود را سایت گروه به نشانی www.isi-ea.ir ارسال فرمایند.