انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 238, ویژه خرداد و تیر ماه 97 منتشر شد. شنبه  ٢٦/٠٨/١٣٩٧ ساعت ٢١:٢٩
     
  گزارش فعالیت‌های یکساله انجمن انفورماتیک ایران
(مهرماه 1388 تا مهرماه 1389)

آنچه در زیر به نظر اعضای گرامی انجمن و خوانندگان گزارش کامپیوتر می‌رسد، خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام گرفته توسط کمیته‌های مختلف انجمن در سال گذشته است:

کمیته انتشارات
این کمیته همچون گذشته از فعال ترین کمیته‌های انجمن بود. مهم‌ترین فعالیت‌های این کمیته در یکسال گذشته به شرح زیر بوده است:

 1. انتشار 6 شماره از نشریه گزارش کامپیوتر (شماره‌های پیاپی 187 تا 192).
 2. چاپ کتاب «ماجراهای پشت پرده: چگونه نهضت ضدفرهنگ دهه شصت به شکل‌گیری صنعت رایانه‌های شخصی انجامید؟» در خردادماه 1389.
 3. آماده‌سازی و چاپ ویژه‌نامه گروه تخصصی برنامه‌ریزی منابع سازمان در شهریورماه 1389.
 4. ادامه همکاری با کارگاه هنر برای انجام کلیه امور مربوط به تهیه آگهی و چاپ گزارش کامپیوتر.
 5. ایجاد ارتباط با مترجمان و نویسندگان مقاله‌های علمی در حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر جهت جذب مقاله.
 6. تلاش در جهت ارتقاء کیفی نشریه.
 7. قرار دادن برخی از مطالب هر نشریه در وبگاه انجمن.کمیته گردهمائی‌های علمی
مهم‌ترین فعالیت های این کمیته در سال گذشته به قرار زیر است:
1) ترتیب دادن سخنرانی‌های علمی ماهانه
در سال گذشته جمعاً 8 سخنرانی علمی با عنوان‌های کاربرد تبلیغات اینترنتی (آقای بهرام پورقدیری، مدیرعامل شرکت نت‌بینا)، رایانش سبز (آقای مهندس پرویز ناصری، عضو هیأت‌مدیره وقت انجمن)، آشنایی با فرایندهای استاندارد بانکی و لیست‌های کارکردی نرم‌افزارهای بانکی (آقای مهندس سعید امامی، مدیرعامل شرکت مشاوران فناوری اطلاعات آگاهان)، آشنایی با هوش کسب و کار (آقای مهندس نیما میرستوده، مدیر فناوری اطلاعات سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران)، معرفی استانداردهای تولید نرم‌افزار و مقایسه تطبیقی استانداردهای آزمون . کنترل کیفیت نرم‌افزار (آقای شاهین انتصاری، سخنران مدعو از خارج از کشور)، معرفی استاندارد پیکره دانش تحلیل و کسب و کار (آقای مهندس ساسان نیکوکار، رئیس شعبه مؤسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار(IIBA ) در ایران)، معرفی استانداردهای باز الگوبرداری مرکز آمریکایی کیفیت و بهره‌وری (آقایان مهندس سعید امامی و مهندس حسنعلی رسولی از شرکت مشاوران فناوری اطلاعات آگاهان) و استانداردهای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (آقای مهندس حیدرعلی کورنگی، پژوهشگر امنیت اطلاعات وقائم‌مقام مدیرعامل مجتمع فناوری‌های پیشرفته شهید علم‌الهدی) برگزار گردید.

2) برگزاری جلسات گروه تخصصی برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP )
این گروه تخصصی از فعّال‌ترین گروه‌های تخصصی انجمن در سال گذشته بود. این گروه که سرپرستی آن با آقای مهندس سعید امامی است در سال گذشته 5 سمینار 4 ساعته برگزار کرد که اختصاص داشت به معرفی تجربیات شرکت‌هایی که در خصوص مشاوره و نظارت، تولید (محصولات ایرانی) و یا پیاده‌سازی (محصولات غیرایرانی) راه حل‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان فعالیت می‌کنند. این گروه تخصصی همچنین یک سخنرانی علمی با عنوان روشگان AIM شرکت اوراکل برای پیاده‌سازی و استقرار راه‌حل برنامه‌ریزی منابع سازمان (آقایان مهندس نیلفروشان و مهندس کبیری از شرکت رای‌دانا) نیز ترتیب داد.
3) برگزاری جلسات گروه تخصصی مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات.
این گروه تخصصی، فعّال‌ترین گروه تخصصی انجمن در سال گذشته بود. گروه تخصصی مدیریت پروژه که سرپرستی آن با آقای مهندس ساسان نیکوکار است در سال گذشته 6 سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد:
طراحی بر پایه تجربه کاربر (آقای مهندس علیرضا نیکوکار)، بررسی چگونگی آغاز پروژه‌های فناوری اطلاعات (آقای مهندس ساسان نیکوکار)، نگاهی به قواعد و اصول طراحی وب و تأثیر آن بر کسب رضایت کاربران(آقای مهندس علیرضا نیکوکار)، بررسی و معرفی نرم‌افزار شِیرپوینت مایکروسافت (آقایان مهندس مجید اردفروشان و مهندس اسماعیل غفارنیا)، آشنایی با استاندارد مدیریت کیفیت ایزو 10006 در مدیریت پروژه و کاربرد آن در استاندارد PMBOK (آقای مهندس یاسر احسان) و دفتر مدیریت پروژه و چگونگی تشکیل آن در سازمان‌ها (آقای مهندس مصطفی لطفی).
4) برگزاری جلسات گروه تخصصی شبکه و سخت افزار.
این گروه تخصصی که سرپرستی آن با آقای مهندس علیرضا اهری‌لاحق است در سال گذشته 2 سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد:
شبیه‌ساز شبکه (آقای مهندس حسین معمارزاده) و امنیت در لایه 2 (آقای مهندس احمد شریفی‌مقدم).
5) برگزاری جلسات گروه تخصصی معماری.
گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن که در تقسیم‌بندی جدید گروه‌های تخصصی به گروه تخصصی معماری تغییر نام یافت و سرپرستی آن با آقای مهندس علی پروینی است، در سال گذشته یک سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد:
آشنایی با مفاهیم و کاربردهای معماری سازمانی (آقای مهندس شهرام جلالی).
لازم به ذکر است که همایش نرم‌افزارهای نوین بانکداری الکترونیکی که در تاریخ 25 آذرماه 1388 در قالب سخنرانی‌های ماهیانه انجمن برگزار شد نیز با همکاری و سازماندهی گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن شکل گرفت.
6) برگزاری جلسات زیر گروه تخصصی تحلیل کسب و کار.
زیرگروه تخصصی تحلیل کسب و کار از ابتدای سال 1389 از سوی انجمن راه‌اندازی شد و فعالیت خود را آغاز نمود. این زیرگروه تخصصی در حال حاضر زیر نظر گروه تخصصی مدیریت پروژه انجمن فعالیت می‌کند و سرپرستی آن را آقای مهندس ساسان نیکوکار برعهده دارد.
زیرگروه تخصصی تحلیل کسب و کار از بدو تشکیل تاکنون 2 سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرده است: بررسی چگونگی تبدیل مدل کسب و کار به مدل نیازمندی‌های سیستمی در متدولوژی RUP (آقای مهندس ساسان نیکوکار) و مدل سازی فرایندهای سازمانی با زبان مدل‌سازی BPMN (آقای مهندس انوشیروان اخوان‌نیاکی).
7) برگزاری همایش نرم‌افزارهای نوین بانکداری الکترونیکی.
این همایش در تاریخ 25 آذر 88 با همکاری گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن برگزار شد. در این همایش که در حضور بیش از 200 نفر از علاقه‌مندان برگزار شد 6 سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار گردید:
سامانه متمرکز و فراگیر بانکی جم (آقای مهندس نادر غضنفری)، بانکداری مدرن (آقای مهندس اکبری)، سامانه‌های بانکداری همراه (آقای مهندس سهیل دولتشاهی)، خدمات یکپارچه بانکداری پیشرفته (آقای مهندس مهدی میرزایی)، راهکار جامع بانکی (آقای مهندس سیدعلی دانشگر) و یکپارچه‌سازی، اصلاح و تکامل کاربردهای موجود (آقایان مهندس امیررضا لیلازی و مهندس محمدرضا عریفی).
لازم به ذکر است که در پایان سخنرانی‌های این همایش میزگردی با حضور آقایان مهندس شریفی، مدیرکل نظام‌های پرداخت الکترونیکی بانک مرکزی، دکتر بیات، رئیس مرکز فابا، مهندس بیات، مدیر سابق انفورماتیک بانک تجارت و مهندس علی پروینی، سرپرست گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن به مدت یکساعت برگزار شد.
8) قراردادن اسلایدهای کلیه سخنرانی‌های علمی در وبگاه انجمن.
9) همکاری با کمیته انتشارات انجمن برای تأمین مقالات علمی.
10) پاسخگویی به سوالات علمی و فنی اعضای انجمن.

کمیته آموزش
کمیته آموزش انجمن در سال گذشته یکی از فعال‌ترین دوره‌های خود را ظرف سال‌های اخیر پشت‌سر گذاشت. مهم‌ترین فعالیت‌های این کمیته در سال گذشته به قرار زیر بود:

 1. برگزاری دوره آموزشی یک روزه (مدیریت موفق جلسات) در تاریخ 4 آذر 1388. مدرس این دوره آقای مهندس ساسان نیکوکار بود.
 2. برگزاری کارگاه آموزشی سه روزه UML 2.0 در تاریخ 25 تا 27 آذر 1388. مدرس این کارگاه آقای مهندس ساسان نیکوکار بود.
 3. برگزاری کارگاه آموزشی سه روزه «تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری شیءگرا» در تاریخ 30 دی و اول و دوم بهمن 1388. مدرس این کارگاه آقای مهندس ساسان نیکوکار بود.
 4. برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه ITIL در تاریخ 7 و 8 مرداد ماه 1389. مدرس این کارگاه که با همکاری انجمن بین‌المللی ماشین‌های رایانشی (ACM ) برگزار شد آقای مهندس شهرام جلالی‌نیا بود.
 5. ارائه نخستین نشرهای صوتی (podcast ) علمی کشور در زمینه مدیریت پروژه. در این نشرهای صوتی که با همکاری گروه تخصصی مدیریت پروژه انجمن آماده شده است، علاقه‌مندان با استاندارد بین‌المللی پیکره دانش مدیریت پروژه (PMBOK ) و ساختار آن آشنا می‌شوند.
 6. برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه «کاوش هوشمندانه اینترنت» در تاریخ 4 خرداد 1389 در کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران. مدرس این کارگاه آقای دکتر منصور دهستانی بود.
 7. برگزاری کارگاه آموزشی نیم‌روزه «شبکه‌های اجتماعی، گذشته، حال و آینده» در تاریخ 4 خرداد 1389 در کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران. مدرس این کارگاه آقای مهندس علیرضا نیکوکار بود.
 8. کمک به تأمین مقالات علمی برای نشریه انجمن.
 9. پاسخگویی به پرسش‌های علمی و فنی اعضای انجمن.
 10. برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی. لازم به ذکر است که علاوه بر کارگاه‌های آموزشی برگزار شده، 6 کارگاه آموزشی دیگر نیز برنامه‌ریزی و اعلام شده بود که به علّت نرسیدن تعداد ثبت‌نام کنندگان به حدّ نصاب برگزار نشد.
 11. همکاری با کمیته گردهمایی‌های علمی به منظور تأمین سخنران برای گردهمایی‌های علمی انجمن
 12. صدور گواهی‌نامه شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی.

کمیته روابط عمومی
کمیته روابط عمومی انجمن در سال گذشته بسیار فعّال بود. اهم فعالیت‌های این کمیته به شرح زیر بوده است:

 1. برگزاری سی و یکمین مجمع عمومی سالانه انجمن در تاریخ 30 دی ماه 1388.
 2. برنامه‌ریزی برای برگزاری سی و دومین مجمع عمومی سالانه انجمن.
 3. برگزاری انتخابات شانزدهمین هیأت مدیره انجمن.
 4. شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش (از 21 تا 26 آذرماه 1388 و برپایی غرفه انجمن)
 5. شرکت در نخستین کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در تاریخ 1 تا 3 خرداد ماه 1389 و برپایی غرفه انجمن.
 6. همکاری با مرکز فرهنگی آموزشی رشد برای تأمین محل برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی.
 7. همکاری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برای تأمین محل برگزاری سخنرانی‌های علمی انجمن.
 8. همکاری با سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برای تأمین محل برگزاری سخنرانی‌های علمی انجمن.
 9. فروش مجلات، کتاب‌ها و سایر انتشارات انجمن.
 10. تلاش در جهت جذب کمک‌های مالی برای انجمن.
 11. بروز رسانی مرتب وبگاه انجمن.

کمیته عضویت
مهم‌ترین فعالیت‌های کمیته عضویت انجمن در سال گذشته به قرار زیر بوده است:

 1. انجام امور مربوط به اعضای جدید، تمدید عضویت‌ها، تغییر نشانی‌ها و صدور کارت عضویت.
 2. حضور در کلیه گردهمایی‌های علمی انجمن جهت ارائه فرم عضویت و انجام امور عضوگیری.
 3. تلاش در جهت جذب هر چه بیشتر اعضای حقوقی. لازم به ذکر است که ظرف سال گذشته، تعداد اعضای حقوقی انجمن افزایش چشمگیری یافته است.
 4. صدور گواهی‌نامه عضویت برای اعضای حقوقی انجمن.
 5. ارسال نشریه گزارش کامپیوتر برای اعضای انجمن.
 6. پاسخ به نامه‌ها و درخواست‌های تلفنی اعضاء.
 7. انتخاب آقای امین دانشمند ملایری به عنوان عضو رابط انجمن در همدان.
 8. برنامه‌ریزی برای تأسیس شاخه‌های دانشجویی انجمن.

سایر فعالیت‌ها
علاوه بر فعالیت‌های فوق که از طریق کمیته‌های مختلف انجمن صورت گرفته‌اند، فعالیت‌های زیر نیز طی سال گذشته از طریق دفتر انجمن انجام شده است:

 1. تنظیم دفاتر مالی.
 2. برگزاری مرتب جلسات هیأت مدیره.
 3. حمایت از مسابقات برنامه‌نویسی ACM .
 4. حمایت از برگزاری اولین کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران که در تاریخ 1 تا 3 خرداد ماه 1389 برگزار شد.
 5. حمایت از برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت فناوری اطلاعات که در تاریخ 4 و 5 اسفندماه 1388 برگزار شد.
 6. شرکت در هم‌اندیشی زبان فارسی در رایاسپهر که در تاریخ 10 دی ماه 1388 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. لازم به ذکر است که سخنران افتتاحیه این همایش آقای ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ رئیس هیأت مدیره انجمن انفورماتیک ایران بود.
 7. توافق همکاری با شعبه بین‌المللی ACM در ایران برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مشترک.
 8. شرکت در مراسم روز مهندسی که از سوی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم در تاریخ 5 اسفند 88 برگزار شد.
 9. توافق همکاری با شعبه موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA ) در ایران. لازم به ذکر است که این دو نهاد علمی از ابتدای سال 1389 همکاری مشترک خود را در برگزاری سمینار، همایش، نشر صوتی و تصویری، ارائه مقاله و ایجاد امکانات علمی بیشتر برای اعضای طرفین آغاز کرده‌اند.
 10. برگزاری جلسات مشترک سرپرستان گروه‌های تخصصی انجمن.
 11. شرکت در جلسه شورای عالی ایرانیان مقیم خارج از کشور در تاریخ 26 خرداد 89.
 12. شرکت در جلسه انجمن‌های علمی با فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی در تاریخ اول تیرماه 89.
 13. شرکت در مجمع عمومی شورای انجمن‌های علمی ایران در تاریخ 9 تیر 1389.
 14. حمایت از برگزاری جشنواره صنعت و فناوری اطلاعات که در تاریخ 20 تا 22 مهر 89 برگزار گردید.
 15. تجدید طراحی وبگاه انجمن و افزودن خدمات و امکانات بیشتر به آن.
 16. همکاری با انتشارات کیان رایانه و اخذ امکانات ویژه برای انتشار آثار علمی اعضای انجمن.
 17. شرکت در مراسم رونمایی طرح‌های ممیزی علوم در تاریخ 18 مرداد 1389.
 18. همکاری مستمر با کمیسیون انجمن‌های علمی کشور.
 19. نقل مکان به محل جدید دفتر انجمن.