انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 239, ویژه شهریور تا آبان ماه 97 منتشر شد. چهارشنبه  ٢٨/٠٩/١٣٩٧ ساعت ١٦:٠٩
     
  گزارش فعالیت‌های یکساله انجمن انفورماتیک ایران
(مهرماه 1389 تا مهرماه 1390)

آنچه در زیر به نظر اعضای گرامی انجمن و خوانندگان گزارش کامپیوتر می‌رسد، خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام گرفته توسط کمیته‌های مختلف انجمن در سال گذشته است:

کمیته انتشارات
این کمیته همچون گذشته از فعال‌ترین کمیته‌های انجمن بود. مهم‌ترین فعالیت‌های این کمیته در یکسال گذشته به شرح زیر بوده است:

 1. انتشار 6 شماره از نشریه گزارش کامپیوتر (شماره‌های پیاپی 193 تا 198).
 2. برنامه‌ریزی برای چاپ دویستمین شماره گزارش کامپیوتر در دی ماه 1390.
 3. ادامه همکاری با کارگاه هنر برای انجام امور مربوط به تهیه آگهی و چاپ گزارش کامپیوتر.
 4. ایجاد ارتباط با نویسندگان و مترجمان مقاله‌های علمی در حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر جهت جذب مقاله.
 5. تلاش در جهت ارتقاء کیفیت نشریه.
 6. قرار دادن برخی از مطالب هر نشریه در وبگاه انجمن.


کمیته گردهمائی‌های علمی
مهم‌ترین فعالیت های این کمیته در سال گذشته به قرار زیر است:
1) ترتیب دادن سخنرانی‌های علمی ماهانه
در سال گذشته 5 سخنرانی علمی با عنوان‌های مدل بلوغ معماری سرویس‌گرا (آقای دکتر اسلام ناظمی، استادیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت مدیره انجمن)، استانداردهای مربوط به ایجاد مرکز داده‌ها (آقای مهندس سید علی میرپور، کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و کارشناس رسمی دادگستری در رشته کامپیوتر)، معرفی استانداردهای حوزه فاوا (خانم مهندس آزاده داننده، مدیر عامل شرکت فناوران اطلاعات بهاران و رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران)، آشنایی با مفاهیم رایانش ابری (آقای مهندس علیرضا اهری لاحق، سرپرست گروه تخصصی شبکه و سخت‌افزار انجمن) و مروری اجمالی بر چارچوب‌ها و استانداردهای مدیریت فناوری اطلاعات (آقای مهندس محمود کریمی، مدیر عامل شرکت سیمرغ تدبیر) برگزار گردید.

2) برگزاری جلسات گروه تخصصی تحلیل کسب و کار
این گروه تخصصی، فعال‌ترین گروه تخصصی انجمن در سال گذشته بود. این گروه که سرپرستی آن با آقای مهندس ساسان نیکوکار است در سال گذشته 5 سخنرانی و سمینار علمی به شرح زیر برگزار کرد: نیاز به مشخصات کارکردی و یک الگوی پیشنهادی برای آن (آقای مهندس علیداد حمیدی، تحلیل‌گر ارشد کسب و کار در شرکت CXC گلوبال استرالیا)، بررسی نحوه استخراج و مستندسازی قوانین کسب و کار در اجرای پروژه‌ها (آقای مهندس ساسان نیکوکار، سرپرست گروه تخصصی تحلیل کسب و کار انجمن) در دو نوبت، چگونگی تدوین چشم‌انداز سازمان (آقای مهندس محمد بزّاری، مدیر عامل شرکت مشاوره مدیریت هانا)، آشنایی با هوش تجاری و ابزارهای شیرپوینت 2010 در آن (آقای مهندس محمّد جلالیان).

3)برگزاری جلسات گروه تخصصی معماری نرم‌افزار
گروه تخصصی معماری نرم‌افزار انجمن که سرپرستی آن با آقای مهندس علی پروینی است، همایش کاربران اوراکل ایران را در دیماه 1389 برگزار کرد. در این همایش دو سخنرانی به شرح زیر برگزار شد: میان‌افزار Fusion اوراکل و ADF (آقای مهندس امیر حسین خانف) و مجموعه نرم‌افزاری   SOA اوراکل (آقای مهندس مسیح امید، استاد آزمایشگاه SOA دانشگاه موناش استرالیا). در خاتمه این همایش میزگردی با شرکت سخنرانان و آقایان مهندس علی پروینی و مهندس یوسف مهرداد برگزار گردید.

4) برگزاری جلسات گروه تخصصی مدیریت فرایندهای کسب و کار BPM
گروه تخصصی مدیریت فرایندهای کسب و کار که سرپرستی آن با آقای مهندس نوید خسروی است، دو سمینار به شرح زیر برگزار کرد: مدل‌سازی صحیح معماری سازمان، پیش‌نیاز اصلی در استقرار نظام مدیریت فرایندهای کسب و کار (نشست اوّل و دوم) (آقای مهندس نوید خسروی، سرپرست گروه تخصصی BPM انجمن).

5) برگزاری جلسات گروه تخصصی برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP )
این گروه تخصصی که سرپرستی آن با آقای مهندس سعید امامی است در سال گذشته یک سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد: ارائه مدلی برای ارزیابی میزان آمادگی سازمانی برای جذب اثربخش پروژه‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان (آقای مهندس سعید امامی، سرپرست گروه تخصصی ERP انجمن).

6) برگزاری جلسات گروه تخصصی شبکه و سخت‌افزار
این گروه تخصصی که سرپرستی آن با آقای مهندس علیرضا اهری لاحق است در سال گذشته یک سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد: روش‌های خروج از بحران و جلوگیری از بحران در مراکز داده (آقای مهندس علیرضا اهری لاحق، سرپرست گروه تخصصی شبکه و سخت‌افزار).

7) برگزاری جلسات گروه تخصصی مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات
این گروه تخصصی که سرپرستی آن با مهندس ساسان نیکوکار است در سال گذشته یک سخنرانی علمی به شرح زیر برگزار کرد: مدیریت پروژه‌های تحقیقاتی (آقای مهندس مصطفی لطفی، مدیر دفتر مدیریت پروژه رمیس).

7)برگزاری جلسات گروه تخصصی راهبری و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات
این گروه تخصصی در تاریخ 30/3/90 و به دنبال اظهار علاقه‌مندی تعدادی از اعضای انجمن تأسیس شده است. سرپرستی این گروه تخصصی با آقای مهندس محمود کریمی است و آقایان مهندس هژیر کرباسی، مهندس جاوید گیانی و اکبر نبی‌اللهی در کمیته راهبری آن فعالیت دارند. گروه تخصصی راهبری و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات در سال گذشته یک سمینار نیم روزه با عنوان رویکرد کاربردی به مدیریت خدمات فناوری اطلاعات برگزار کرد. در این سمینار سه سخنرانی به شرح زیر ارائه شد: تدوین استراتژی خدمات، رویکرد نوین در برنامه‌ریزی فناوری اطلاعات (آقای مهندس محمود کریمی، سرپرست گروه تخصصی و مدیر عامل شرکت سیمرغ تدبیر)، اهمیت مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (آقای مهندس جاوید گیانی، عضو کمیته راهبری گروه تخصصی)، چگونه توافق‌نامه سطح خدمات (SLA ) تنظیم کنیم؟ (آقای مهندس هژیر کرباسی، عضو کمیته راهبری گروه تخصصی و مدیر عامل شرکت مشاوره پیشداد سرویس).

8)قراردادن اسلایدهای کلیه‌ سخنرانی‌های علمی در وبگاه انجمن.
9) همکاری با کمیته انتشارات انجمن برای تأمین مقالات علمی.
10)پاسخگویی به سؤالات علمی وفنی اعضای انجمن.

کمیته آموزش
مهمترین فعالیت‌های کمیته آموزش انجمن در سال گذشته به قرار زیر بود:
1- برگزاری کارگاه آموزشی 3 روزه تحلیل فرایندهای سازمانی با رویکرد مکانیزاسیون در تاریخ 8 تا 10 دی ماه 1389. مدرس این کارگاه که در مرکز فرهنگی و آموزشی رشد برگزار شد،‌ آقای مهندس ساسان نیکوکار بود.
2- کمک به تأمین مقالات علمی برای نشریه انجمن.
3- پاسخگویی به پرسش‌های علمی و فنی اعضای انجمن.
4- همکاری با کمیته‌ گردهمایی‌های علمی به منظور تأمین سخنران برای گردهمایی‌های علمی انجمن.
5- صدور گواهی‌نامه‌ شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی انجمن.
6- ارائه سومین نشر صوتی با عنوان مدیر پروژه کیست و دارای کدام خصوصیات است از طریق وبگاه انجمن. این نشر صوتی با همکاری گروه تخصصی مدیریت پروژه انجمن تهیه شده‌ است و در آن نقش مدیر پروژه مورد بررسی قرار گرفته ‌است.

کمیته روابط عمومی
کمیته‌ روابط عمومی انجمن در سال گذشته بسیار فعّال بود. اهم فعالیت‌های این کمیته به شرح زیر بوده ‌است:
1- برگزاری سی و دومین مجمع عمومی سالانه انجمن در تاریخ 17 آذر 1389.
2- برنامه‌ریزی برای برگزاری سی و سومین مجمع عمومی سالانه و برگزاری انتخابات هفدهمین هیأت مدیره‌ انجمن.
3- همکاری با مرکز تحقیقات مخابرات برای تأمین محل برگزاری سخنرانی‌های علمی.
4- همکاری با سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برای تأمین محل برگزاری سخنرانی‌های علمی.
5- همکاری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای تأمین محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی و گردهمایی‌های علمی.
6- شرکت در جشنواره صنعت و فناوری اطلاعات از تاریخ 20 تا 22 مهر ماه 1389 در سالن اجلاس سران و برپایی غرفه‌ انجمن.
7- شرکت در نمایشگاه الکامپ شانزدهم از 17 تا 20 آبان ماه 1389 در نمایشگاه بین‌المللی تهران و برپایی غرفه‌ انجمن. 8- شرکت در نمایشگاه هفته‌ پژوهش در مصلای تهران از 4 تا 9 دی ماه 1389 و برپایی غرفه انجمن.
9- شرکت در همایش پیشگیری از سوءاستفاده‌های مالی در 30 آذر و اول دی ماه 1389 در سالن همایش‌های برج میلاد و برپایی غرفه انجمن.
10- شرکت در جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از 7 تا 9 بهمن‌ماه 1389 در سالن حجاب تهران و برپایی غرفه انجمن.
11-شرکت در شانزدهمین کنفرانس انجمن کامپیوتر ایران از 17 تا 19 اسفند در دانشگاه صنعتی شریف و برپایی غرفه انجمن.
12- فروش مجلات، کتاب‌ها و سایر انتشارات انجمن.
13- تلاش در جهت جذب کمک‌های مالی برای انجمن.
14- بروز رسانی مرتب وبگاه انجمن.

کمیته عضویت
کمیته عضویت یکی از فعال‌ترین کمیته‌های انجمن ظرف سال گذشته بود. مهمترین فعالیت‌های این کمیته به قرار زیر بوده ‌است:
1- تأسیس نخستین شاخه دانشجویی انجمن در دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران در تاریخ 17/12/89 و برگزاری انتخابات هیأت مدیره‌ این شاخه دانشجویی. لازم به ذکر است که این شاخه دانشجویی از شروع فعالیت تا مهر ماه 1390 یک سخنرانی علمی به شرح زیر ترتیب داده ‌است: امنیت اطلاعات و مراکز امداد و واکنش به رخدادها ( آقای دکتر مرتضی امینی، مدیر اجرایی مرکز پژوهشی امنیت داده و شبکه شریف).
این شاخه دانشجویی همچنین یک بازدید علمی از شرکت همکاران سیستم در تاریخ دوم مرداد 90 نیز برای 16 نفر از دانشجویان دانشگاه تهران ترتیب داد.
2- تأسیس دومین شاخه دانشجویی انجمن در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی در اردیبهشت ماه 1390 و برگزاری انتخابات هیأت مدیره این شاخه دانشجویی.
3- انعکاس فعالیت‌های علمی و فنی اعضای حقوقی انجمن در نشریه گزارش کامپیوتر.
4- انجام امور مربوط به اعضای جدید، تمدید عضویت‌ها، تغییر نشانی‌ها و صدورکارت عضویت.
5- حضور در گردهمایی‌های علمی انجمن جهت ارائه فرم عضویت و انجام امور عضوگیری.
6- تلاش در جهت جذب هر چه بیشتر اعضای حقوقی.
7- صدور گواهی‌نامه عضویت برای اعضای حقوقی انجمن.
8- ارسال نشریه گزارش کامپیوتر برای اعضای انجمن.
9- پاسخ به نامه‌ها و درخواست‌های تلفنی اعضاء.

سایر فعالیت‌ها
علاوه بر فعالیت‌های فوق که از طریق کمیته‌های مختلف انجمن صورت گرفته‌اند، فعالیت‌های زیر نیز در سال گذشته از طریق دفتر انجمن انجام شده است:

 1. ارزیابی و رتبه‌بندی وبگاه‌های انجمن‌های علمی. این ارزیابی نخست درمورد انجمن‌های علمی در حوزه فنی و مهندسی صورت گرفت و سپس با استقبال و درخواست کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در مورد حوزه‌های علوم پایه، کشاورزی، بین رشته‌ای و علوم انسانی نیز انجام گردید که گزارش آن در نشریه گزارش کامپیوتر به چاپ رسید.
 2. حمایت علمی از همایش کارآفرینی زنان در حوزه فناوری اطلاعات که در تاریخ چهارم اسفند 89 برگزار شد.
 3. حمایت علمی از کنفرانس ملی امنیت اطلاعات و ارتباطات که در تاریخ 10 و 11 آذر ماه 89 در اهواز برگزار شد.
 4. حمایت علمی از چهارمین کنفرانس مدیریت نظام توزیع و پخش که از 21 تا 23 تیرماه 1390 در تهران برگزار شد.
 5. حمایت علمی و عضویت در کمیته علمی کنفرانس بین‌المللی استراتژی‌ها و تکنیک‌های کشف و حل مسأله که در دی ماه 1390 برگزار خواهد شد.
 6. برگزاری جایزه سالانه دکتر انواری به پاس قدرانی و نکوداشت خدمات علمی زنده یاد دکتر مرتضی انواری از اعضای هیأت مؤسس انجمن انفورماتیک ایران به جامعه انفورماتیک کشور و تدوین آیین‌نامه نحوه انتخاب و اعطای این جایزه.
 7.  شرکت درهم‌اندیشی توسعه و ارتقاء انجمن‌های علمی که در تاریخ 23 خرداد 90 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
 8. شرکت در جلسه توسعه همکاری‌های بین‌المللی انجمن‌های علمی.
 9.  شرکت در جلسه ارتقاء جایگاه انجمن‌های علمی در مجلس شورای اسلامی.
 10.  حمایت علمی از همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی که در تاریخ 3 و 4 دی ماه 1390 برگزار خواهد شد.
 11. تنظیم دفاتر مالی.
 12. برگزاری مرتب جلسات هیأت مدیره.
 13. حمایت از مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی  ACM .
 14. شرکت در مراسم روز مهندسی که از سوی گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم در تاریخ 5 اسفند 1389 برگزار شد.
 15. ادامه همکاری با شعبه مؤسسه بین‌المللی تحلیل کسب ‌و‌ کار (IIBA ) در ایران برای برگزاری سمینار، همایش، نشر صوتی و تصویری، ارائه مقاله و ایجاد امکانات علمی بیشتر برای اعضای طرفین.
 16. برگزاری جلسات سرپرستان گروه‌های تخصصی انجمن.
 17. شرکت در مجمع عمومی شورای انجمن‌های علمی ایران.
 18. همکاری مستمر با کمیسیون انجمن‌های علمی ایران.

  لازم به ذکر است که بر اثر فعالیت‌های گسترده انجمن در سال گذشته، رتبه انجمن در کمیسیون انجمن‌های علمی ایران از C به B ارتقاء یافته است و امید است با همکاری بیشتر اعضاء و تلاش پرثمرتر هیأت مدیره انجمن شاهد ارتقاء رتبه انجمن به A باشیم.