انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 238, ویژه خرداد و تیر ماه 97 منتشر شد. شنبه  ٢٦/٠٨/١٣٩٧ ساعت ٢٠:١٩
 

پیش‌بینی فناوری‌های برتر در سال 2012


 

بر اساس نظرخواهی از کارشناسان و تحلیل‌گران، بیشترین پیش‌بینی‌ها درباره فناوری‌های برتر برای کسب و کارها در سال 2012 به قرار زیر بوده است:

1-همگرایی کاربردهای رایانه‌های رومیزی و رایانه‌های همراه
پیش‌بینی می‌شود که با ارائه سیستم عامل ویندوز 8، همگرایی سیستم‌های تولید برنامه‌های کاربردی برای رایانه‌های رومیزی و رایانه‌های همراه از سال 2012 آغاز گردد.
2- کار با نرم‌افزارهای سازمانی به صورت لمسی
به عنوان بخشی از همگرایی کاربردها که در بالا به آن اشاره شد، پیش‌بینی می‌شود که تعامل با نرم‌افزارهای سازمانی نیز به صورت لمسی درآید. به عقیده صاحب‌نظران،‌ این نیز یک تغییر انقلابی دیگر در فناوری‌های رابط کاربری (UI )،‌ مانند تغییر از متن به رابط‌های نگاره‌ای ( گرافیکی)، خواهد بود.

3- تسلط HTML5 بر تلفن‌های همراه و رایانه‌های لوحی
پیش‌بینی می‌شود که یکی از مشخصه‌های سال 2012، حرکت قطعی به سوی HTML5 باشد. تا پایان سال،‌90 درصد تلفن‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی با قابلیت HTML5 خواهند بود. امّا نفوذ HTML5 به رایانه‌های رومیزی تا این میزان، تا اواخر سال 2013 طول خواهد کشید. یک عامل کلیدی برای این افزایش، راهبرد جدید مایکروسافت برای خود به روز رسانی مرورگر IE خواهد بود.

4- رواج «سکّو به عنوان سرویس»
پیش‌بینی می‌شود که سکّو به عنوان سرویس (PaaS ) به صورت جریان غالب برای کاربردهای تلفن‌ها و رایانه‌های همراه درآید. همچنین فروشندگان نرم‌افزارهای سازمانی برای پاسخگویی به نیازهای سازمان‌‌های کوچک و متوسطی که مشتاق پیوستن به اقتصاد ابری هستند، ‌به‌طور فزاینده‌ای به راهبرد سکّو به عنوان سرویس روی خواهند آورد.

5- پیدایش راه‌حل‌هایی برای حجم عظیم داده‌ها
پیش‌بینی می‌شود رشد انفجاری داده‌ها به پیدایش راه‌حل‌های بیشتری برای حجم عظیم داده‌ها، نظیر Netezza شرکت آی‌بی‌ام و Greenplum شرکت ای‌ام‌سی، و نیز زیرساخت‌های مقیاس‌پذیر ابری بینجامد.

6- نقش بیشتر شبکه‌های اجتماعی در سیاست
به عقیده صاحب‌نظران،‌ نقش و تأثیر شبکه‌های اجتماعی در گردش اخبار و سیاست، علیرغم توجه فوق‌العاده‌ای که هم‌اکنون به خود جلب نموده، تازه آغاز گشته است و در سال 2012 شاهد گسترش این روند خواهیم بود.

7- نیاز به امنیت ابر
پیش‌بینی می‌شود که امنیت داده‌هایی که بر روی ابر قرار گرفته‌اند به‌طور جامع و فزاینده‌ای در طول سال 2012 مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت. به عقیده کارشناسان، بدون ارتقاء امنیت، ارائه‌ خدمات عمومی از طریق ابر و تکامل ابرهای ترکیبی (‌hybrid ) شامل ترکیبی از خدمات داخلی و خدمات عرضه شده از سوی فراهم‌کنندگان خدمات، با مشکل جدّی روبرو خواهد شد.

8- رایانه های لوحی بیشتری با ویندوز 8
پیش‌بینی می‌شود که با وجودی که هم‌اکنون نیز تعدادی از تولیدکنندگان رایانه‌های لوحی به استفاده از ویندوز 8 روی‌ آورده‌اند، تولیدکنندگان بیشتری در طول سال 2012 به سراغ ویندوز 8 بروند.

9- سالی سخت برای اوراکل
صاحب نظران پیش‌بینی می‌کنند که اوراکل سال سختی را پیش رو داشته‌ باشد. این امر نه به خاطر ضعف فناوری بلکه آزردن مشتریان از طریق بالا بردن قیمت‌ها و تغییر در شرایط عقد قراردادها خواهد بود.

10- رواج بیشتر رایانه‌های لوحی
پیش‌بینی می‌شود که رایانه‌های لوحی در صدر فهرست خرید مدیران کسب و کارها قرارداشته باشد. البته این به معنی کنار گذاشتن رایانه‌های رومیزی نخواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها کمتر از 20 درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط از هزینه‌های خرید رایانه‌های شخصی خود خواهند کاست. در میان رایانه‌های لوحی، بیشترین اقبال به آی پد اپل خواهد بود.

                                                       منبع:   نیوز فاکتور،‌3 ژانویه 2012