انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 238, ویژه خرداد و تیر ماه 97 منتشر شد. دوشنبه  ٣٠/٠٧/١٣٩٧ ساعت ١٨:٠١
 

(بیانیه کنفرانس)بانکداری الکترونیکی
پیشران، پشتیبان، بهره‌گیر و بهره‌ساز بالقوۀ آیندۀ بخش فاوا
 
سید ابراهیم ابطحی
استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر- دانشگاه صنعتی شریف
پست الکترونیکی: abtahi@sharif.edu

 


 

در نکات زیر، اجماعی آشکار بین سودبران بخش فاوای کشور و دست‌اندرکاران بانکداری الکترونیکی می‌توان سراغ کرد که می‌تواند به راه‌حلی برد – برد - با تاویل راهبرد به حرکات فرصت طلبانه در جهان پر تغییر- برای دو بخش فاوا و بانکداری الکترونیکی در ایران منجر شود.

شرایط بخش فاوا

 • بخشی تاثیرگذار در ساختار فناوری کشور که نقشی ناگزیر و ناگریز در برنامه‌های آتی توسعه کشور دارد و خواهد داشت.
 • خوشبختانه این بخش علیرغم اندازه کوچک اقتصادی در محاسبات ملی (که سریعا نیاز به گسترش اندازه بازار دارد و این گسترش بالقوه تا چند ده برابر ممکن است) از ابتدا تاکنون به لحاظ قابلیت استفاده از فناوری‌های نو در لبه فناوری روز قرار داشته و عموم مردم را با خود همگام نگاه داشته است.
 • این بخش اینک، به لحاظ گسترش بی‌رویّه ظرفیت‌های پذیرش دانشجو - در دوره‌ای - در آموزش‌های دانشگاهی، از دانش و مهارت ناکافی برخی از دانش‌آموختگان، در برخی واحدهای آموزشی کم‌توان، آسیب دیده است و به علت افزایش دانش‌آموختگان بی‌پیشه (که به شهادت آمار در برخی گرایش‌ها نظیر علوم رایانه بالغ بر سی درصد شده است) در آستانه بحرانی جدی قرار دارد.
 • فقدان برنامه‌های ملی اشتغال که منجر به تعیین ظرفیت‌های واقعی پذیرش دانشگاهی با اشتغال امکان سنجی شود، به این دشواری دامن زده است.
 • وجود سه شرکت ایرانی به‌عنوان شرکت‌های نوپایی با ارزش بالای یک میلیارد دلار در رده‌بندی 50 کشور برتر در این حوزه که در آن‌ها حداقل سی کشور یک شرکت نوپا با ارزش یک میلیارد دلار دارند (گوگل در صدر با 410 میلیارد دلار ارزش نشسته است)، نشان می‌دهد توان جذب این فناوری در سرمایه‌های فکری جوان ایرانی قابل توجه است.
 • در عامه مردم نیز قابلیت بهره گیری از فاوا درخشان است. قبل از اعلام، حتی تصورش دشوار بود که با یک فراخوان، بالغ بر یک و نیم میلیون نفر موتور سوار برای دریافت کوپن بنزین، ثبت نام الکترونیکی را به مراجعه حضوری ترجیح دهند.

نیازهای بانکداری الکترونیکی در بخش بانکداری کشور

 • بانکداری الکترونیکی به لحاظ تعدد و گستردگی خدمات، استفاده و اثربخشی برای شهروندان و تعدد کاربران، می‌تواند در صدر خدمات الکترونیکی فاوا در کشور، دیده شود. بخش بانکداری کشور با این نقطه قوت در زمینه خدمات بانکداری الکترونیکی، حتی در سطوح فراملی، واجد توان رقابت به‌نظر می‌رسد.
 • برای بخش بانکداری کشور گسترش سرمایه‌گذاری در بانکداری الکترونیکی در حوزه‌های امکان‌سنجی شده متعدد، واجد صرفه اقتصادی است.
 • در موقعیت فعلی بانکداری الکترونیکی برای استمرار و ارتقاء و کمک برنامه‌های توسعه کشور و سهم‌گیری در پروژه‌های ملی- نظیر برپائی دولت الکترونیکی- نیازمند سرمایه‌های فکری توانمند، جوان و نوآور، خبرگان راهگشا با دانش و مهارت بین رشته‌ای است که در بین دانش آموختگان فعلی و کارکنان فعلی بخش، کمیابند.
 • به‌نظر می‌رسد بخش بانکداری با کم‌تجربگی در تدقیق این نیازها و قابلیت‌های مهارتی در دانش‌آموختگان مورد نیاز خود، مواجه است (شاهد در این زمینه عدم توان تعریف محتوای درسی کارشناسی ارشد توسط نظام بانکی در دوسال گذشته در پاسخ به درخواست گروه تدوین‌گر برنامه‌های درسی فناوری اطلاعات در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است). اما به‌نظر می‌رسد در پروژه‌ای پژوهشی با مشارکت خبرگان تدوین برنامه‌های درسی مهارتی و حرفه‌ای می‌تواند به تعریفی کارآمد در این مورد، نایل گردد.

 راه حل

 •  نظام بانکی می‌تواند نگره خود بر منابع انسانی را به سرمایه‌های فکری ارتقاء داده و با تهیه سالیانه تراز سرمایه‌های فکری برای واحدهای سازمانی خود، منابع انسانی کارشناس خود را در رتبه و مرتبه بالاتری داوری کرده و با افزایش حیثیت اجتماعی، زمینه را برای ورود نسل نو، نوجو و پرتوان آماده کند.
 • نیازهای دانشی و مهارتی نسل نو سرمایه‌های فکری خود را، در قلب پروژه‌ای پژوهشی-کاربردی بین رشته‌ای، در تعاملی همکارانه با کارشناسان دانشگاهی بین رشته‌ای، تدوین کند.
 • با استفاده از فرصتی که دانشگاه‌ها در آینده نزدیک به جبر شرایط موجود - برای تربیت نیرو برای بازار کار به شکل درخواستی با تضمین اشتغال پس از دانش‌آموختگی - در دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای سازمان‌های متقاضی فراهم خواهند ساخت، به بهره‌گیری از این موقعیت بپردازد.
 • از تجربه‌های پیشین کم توفیق سفارش تربیت نیروی انسانی به نظام دانشگاهی در قالب دروس دانشگاهی - به علت عدم نوآوری در برنامه ریزی و اجرا- آموخته‌های تضمین‌گر توفیق، برای اجرای این برنامه جدید، فراهم کند.

- ریحانه سادات یاسینی، «استارت آپ:جدیدترین راه میلیاردر شدن (دهه هفتادی‌ها کارآفرین می‌شوند)«، هفته‌نامه صدا، شماره 57، آبان ماه 94.