انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 238, ویژه خرداد و تیر ماه 97 منتشر شد. شنبه  ٢٨/٠٧/١٣٩٧ ساعت ٢١:١٩

   
٢٨/٠٤/١٣٩١
برگزاری جلسه گروه تخصصی شبکه و سخت‌افزار  
         
 

جلسه تیر ماه گروه تخصصی شبکه و سخت‌افزار انجمن انفورماتیک ایران در تاریخ 28/4/1391 در محل آمفی تئاتر مرکز تحقیقات مخابرات برگزار شد. در ابتدای این جلسه، آقای نقیب‌زاده مشایخ، رئیس انجمن، ضمن خوشامدگویی به حاضران، اخبار فعالیت‌های انجمن را به طور خلاصه به اطلاع آنان رساند. سپس آقای محمد مقدّس، کارشناس شبکه و امنیت واحد طراحی و پیاده‌سازی شرکت داده‌پردازی ایران، تحت عنوان «آشنایی با مفاهیم فناوری Open Flow و تأثیرات آن بر آینده اینترنت» به سخنرانی پرداخت.

آقای مقدس در ابتدای سخنان خود به این نکته اشاره کرد که با افزایش روزافزون ترافیک اینترنت و پیدایش رویکردهای نوین مانند رایانش ابری و خدمات شبکه‌های اجتماعی، نیاز مبرم به بستری امن، سریع، گسترده و قابل توسعه بیش از پیش مشاهده می‌شود و پژوهشگران نیاز به بستری بزرگ و نزدیک به واقعیت دارند تا بتوانند ایده‌ها و پروتکل‌های جدید را در محیطی عملیاتی آزمایش کنند.

آقای مقدسی آنگاه به ابداع پروتکل Open Flow توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد و با سرمایه بنیاد ملی علوم آمریکا اشاره کرد و افزود: این پروتکل از یک طرف امکان تجربه و آزمایش روی سوئیچ‌های نامتجانس را با استفاده از یک رویکرد مشترک برای پژوهشگران فراهم می‌سازد و از سوی دیگر این امکان را به وجود می‌آورد که تولیدکنندگان، مشخصات فناوری داخلی سوئیچ‌های خود را افشا نکنند.

سخنران سپس با ذکر این که پروژه مربوط به این پروتکل در یک آزمایشگاه مجازی به نام GENI، متشکل از زیرساخت شبکه 14 دانشگاه و دو شبکه اصلی ملی آمریکا انجام می‌شود و به این ترتیب، پژوهشگران معماری پیشنهادی خود را به طور موازی با ترافیک امروزی اینترنت اما به طور مستقل از آن آزمایش می‌کنند، به تفصیل درباره ابعاد مختلف این فناوری صحبت کرد.

در پایان این سخنرانی به پرسش‌های حاضران درباره موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از آقای محمد مقدس به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم مرکز تحقیقات مخابرات به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری این جلسه صمیمانه قدردانی می‌کند.

اسلایدهای این سخنرانی از طریق وبگاه انجمن (www.isi.org.ir) در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

 
     
 
منبع :   انجمن انفورماتیک ایران
 
         
  فهرست اخبار بازگشت